Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler Aklınızda Bulunsun

Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler

 

 

Emlak sektöründe mal sahipleri, meslektaşlarımıza “Benim gayrimenkulümü nasıl pazarlayacaksın? Neden seninle çalışmalıyım?”   diye sorduklarına en çok verilen ve mal sahiplerinin duyunca pekte etkilenmediği cevap “ bıdıbıdı.com, tanjant.com, ortağından.com gibi emlak portallarına ilan vereceğim” dir. Tüm emlak ofislerinin ve mal sahiplerinin bulunduğu bu portallarda efsane nitelikte ilanlar mevcut artık….

Bizlerden aldıkları yüksek ücretlerle büyüyen ve bunun karşılığında daha da açgözlü hale gelerek her geçen gün şartlarını ağırlaştıran, liderliği saltanat gibi gören portalların işi salgın sonrası zorlaşıyor. Bundan sonraki dönemde öncelikle her emlak ofisinin kendine ait bir internet sitesi bulunması ve bu sitenin doğru içerikle, işler durumda olması,  müşterilerine ilan gönderirken, sosyal medyada ilan paylaşırken kendi sitelerine ait linkleri, site uzantılı mail adreslerini paylaşmaları böylelikle kendi sitelerine bir trafik, markalarına bir değer sağlayabilecekleri kanısındayım.

Portallardaki ilan linkimizi müşterilerimize gönderdiğimizde paylaştığımız ilan müşterimizin ihtiyacını karşılar nitelikte olmadığında müşterimizi portaldaki binlerce ilan ile baş başa bırakıyoruz. Müşterimizin ilgili portalın trafiğini arttırmasına sebep olurken, bu popülerlik, “ayda şu kadar bin adet görüntülenme alıyoruz” söylemleri AŞIRI YÜKSEK FİYAT şeklinde bizlere dönüyor. Ayrıca portallarda müşterilerimizin ilan hareketlerini çok sağlıklı inceleyebilme şansımız çok mümkün değilken, Google Analytics ve benzeri raporlama uygulamalarıyla kendi sitemize müşterilerimizin kaç kez girdiği, hangi sayfalarımızda ne kadar süre kalındığı, hangi ilanların kaç kez görüntülendiği, sayfamızdaki müşterilerimizin yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi demografik bilgilerine ulaşabilme şansına sahibiz. Böylelikle sitelerimizin yapılarını müşterilerimizin belirlemiş  olduğumuz niteliklerine göre revize ederek doğru içerik ve portföylerle doğru ürünleri doğru müşterlilerle buluşturma şansına sahip oluruz.Buradan portallar olmasın gibi bir anlamda çıkartmamak gerekir. Elbette ki farklı müşteri grupları ve yapılara ulaşabilmek için portallar ile çalışacağız ancak tek çare portallar olarak görmemeli, kendi bağımsız sitelerimizi, sosyal medya reklam araçlarını kullanarak pazarlamada ve çalışmalarımızda farklılık yaratmalıyız. Portallar bu araçlarımızdan biri olarak listemizde her zaman bulunmalıdır.

Ofislerimizin yeri, konumu, iç yapısı, personellerimizin niteliği ne kadar önemliyse müşterilerimizin büyük bir kısmının ilk temas noktası olan internet ortamındaki sanal ofisimiz olan sitelerimizin gerekli özen, zengin içerik ve sektörel bilgilerle donatılması sektörümüze ve bizlere  farklılık katacaktır.

Saygılarımla

Emre GÜLŞEN

www.anahtaremlak.net

 

 

Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?
Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?

Kat Mülkiyeti Hukuku kapsamında gelen soruların başında; kiracı olarak olağan ya da olağanüstü toplantılarda oy kullanıp kullanılamayacağıdır. Bu sorunun nedeni aslında ortak giderler kiracılar tarafından ödenirken, bu ortak giderlere ait kararların alındığı toplantılarda kiracıların da fikir bildirme istediğinden kaynaklanmaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 31'inci maddesi bize kiracıların oy kullanıp kullanamayacağı ile ilgili cevap vermektedir. Madde 31/1 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. Birinci fıkrada belirtildiği üzere, oy hakkını sadece kat maliki üzerinde sınırlandırmıştır. Olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacak oyun kat maliki tarafından kullanılabileceği ve devamında kat malikine uygulanabilecek sayısal sınırlamalardan bahsetmiştir. Bu maddelerin ruhundan dahi kiracının da oy kullanabileceği hususu anlaşılmamaktadır. Fakat aynı maddenin 2007 yılında değiştirilen son fıkrasında ise; vekalet sistemi düzenlenmiştir. Madde de açıkça; “Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir” denmiştir. Bu da kat maliki olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacağı oyunu atayacağı bir vekil ile kullanabileceği hususunu dile getirmiştir. Kiracıların işine yarayan husus, vekillik sisteminde kanunun vekilin durumu konusunda bir sınırlama getirmemiş olmasıdır. Kısaca; vekilin dışardan olması ya da kat maliki olmaması gibi sınırlamalar getirmemiş oluşu ve tayin edilecek vekil adı yazılı bir yazı ile tayin edilebilmesidir. Aşağıda örnek olarak bir vekaletname gösterilmiştir. Bu nedenle, Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi genel kurullarda kiracılar oy kullanabilmesi için kat malikinden alacakları adı yazılı bir vekaletname belgesi ile oy hakkına erişebileceklerdir. Kiracıların kat malikleri/kiralayanları ile yapacakları kira sözleşmesi aşamasında bu hususun mutlaka değerlendirilmesi gerekmekte, belki de kiralamanın devam ettiği sürece geçerli bir vekaletname verilmesi gerektiği günümüz koşullarında taraflar arasında hakkaniyet bakımından göz önünde bulundurulmalıdır.

Devamını Oku >
TAKS KAKS nedir? Emsal ne demek?
Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
LFL-CRM-KPİ Nedir?
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
Konak’ta Satılık ve Kiralık Daire Arayanlara Uzman Önerileri
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz