Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler Aklınızda Bulunsun

Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler

 

 

Emlak sektöründe mal sahipleri, meslektaşlarımıza “Benim gayrimenkulümü nasıl pazarlayacaksın? Neden seninle çalışmalıyım?”   diye sorduklarına en çok verilen ve mal sahiplerinin duyunca pekte etkilenmediği cevap “ bıdıbıdı.com, tanjant.com, ortağından.com gibi emlak portallarına ilan vereceğim” dir. Tüm emlak ofislerinin ve mal sahiplerinin bulunduğu bu portallarda efsane nitelikte ilanlar mevcut artık….

Bizlerden aldıkları yüksek ücretlerle büyüyen ve bunun karşılığında daha da açgözlü hale gelerek her geçen gün şartlarını ağırlaştıran, liderliği saltanat gibi gören portalların işi salgın sonrası zorlaşıyor. Bundan sonraki dönemde öncelikle her emlak ofisinin kendine ait bir internet sitesi bulunması ve bu sitenin doğru içerikle, işler durumda olması,  müşterilerine ilan gönderirken, sosyal medyada ilan paylaşırken kendi sitelerine ait linkleri, site uzantılı mail adreslerini paylaşmaları böylelikle kendi sitelerine bir trafik, markalarına bir değer sağlayabilecekleri kanısındayım.

Portallardaki ilan linkimizi müşterilerimize gönderdiğimizde paylaştığımız ilan müşterimizin ihtiyacını karşılar nitelikte olmadığında müşterimizi portaldaki binlerce ilan ile baş başa bırakıyoruz. Müşterimizin ilgili portalın trafiğini arttırmasına sebep olurken, bu popülerlik, “ayda şu kadar bin adet görüntülenme alıyoruz” söylemleri AŞIRI YÜKSEK FİYAT şeklinde bizlere dönüyor. Ayrıca portallarda müşterilerimizin ilan hareketlerini çok sağlıklı inceleyebilme şansımız çok mümkün değilken, Google Analytics ve benzeri raporlama uygulamalarıyla kendi sitemize müşterilerimizin kaç kez girdiği, hangi sayfalarımızda ne kadar süre kalındığı, hangi ilanların kaç kez görüntülendiği, sayfamızdaki müşterilerimizin yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi demografik bilgilerine ulaşabilme şansına sahibiz. Böylelikle sitelerimizin yapılarını müşterilerimizin belirlemiş  olduğumuz niteliklerine göre revize ederek doğru içerik ve portföylerle doğru ürünleri doğru müşterlilerle buluşturma şansına sahip oluruz.Buradan portallar olmasın gibi bir anlamda çıkartmamak gerekir. Elbette ki farklı müşteri grupları ve yapılara ulaşabilmek için portallar ile çalışacağız ancak tek çare portallar olarak görmemeli, kendi bağımsız sitelerimizi, sosyal medya reklam araçlarını kullanarak pazarlamada ve çalışmalarımızda farklılık yaratmalıyız. Portallar bu araçlarımızdan biri olarak listemizde her zaman bulunmalıdır.

Ofislerimizin yeri, konumu, iç yapısı, personellerimizin niteliği ne kadar önemliyse müşterilerimizin büyük bir kısmının ilk temas noktası olan internet ortamındaki sanal ofisimiz olan sitelerimizin gerekli özen, zengin içerik ve sektörel bilgilerle donatılması sektörümüze ve bizlere  farklılık katacaktır.

Saygılarımla

Emre GÜLŞEN

www.anahtaremlak.net

 

 

Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
LFL-CRM-KPİ Nedir?
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
Konak’ta Satılık ve Kiralık Daire Arayanlara Uzman Önerileri
10 SORUDA TAPU İŞLEM SÜRECİ!
EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ
EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ

Yazın yaklaşmasıyla birlikte Ege bölgesindeki ‘ikincil konut’ ya da halk arasında kullanılan deyişi ile ‘yazlık’ arayışları yeniden hareketlenmeye başlamakta. İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı ve İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüm çalışmaları sebebiyle özellikle arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılaşmalara olan talep devam ediyor. İstanbul –İzmir arasını yaklaşık 4 saat indireceği planlanan İstanbul-Bursa-İzmir-otoyol projesinin etkisi ile genel olarak İzmir sahil şeridinde Urla, Çeşme, Karaburun ve Güzelbahçe ilçelerinde arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılarda değer artışı görülmekte. Son birkaç yılda Ege ve Akdeniz kıyılarındaki birçok yerleşim yeri, gerek yerli turist gerekse de ulaşım rahatlıkları sebebiyle yaz sezonu boyunca oldukça artan hareketliliğe sahip duruma geldi. Hatta İzmir’in başta Çeşme ilçesi olmak üzere, Urla ve Seferihisar ilçelerinde de artık yazlık konutlar yaz-kış oturmak için tercih edilir hale geldi. Ege'nin kuzey kısmında göze çarpan sahil yerleşimleri olan Dikili ve Ayvalık yerleşimlerinde de sadece yaz mevsiminde kullanılan ikincil konuttan tüm yıl boyunca kullanılan apartman dairesi tipinde birincil konuta kayılmakta olduğu görülüyor. Özellikle Çeşme-Urla-Güzelbahçe ilçelerinde son bir yılda %25 civarında değer artışı oldu.

Devamını Oku >
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz