Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ Aklınızda Bulunsun

EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ

EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ

Yazın yaklaşmasıyla birlikte Ege bölgesindeki ‘ikincil konut’ ya da halk arasında kullanılan deyişi ile ‘yazlık’ arayışları yeniden hareketlenmeye başlamakta. İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı ve İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüm çalışmaları sebebiyle özellikle arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılaşmalara olan talep devam ediyor. İstanbul –İzmir arasını yaklaşık 4 saat indireceği planlanan İstanbul-Bursa-İzmir-otoyol projesinin etkisi ile genel olarak İzmir sahil şeridinde Urla, Çeşme, Karaburun ve Güzelbahçe ilçelerinde arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılarda değer artışı görülmekte. Son birkaç yılda Ege ve Akdeniz kıyılarındaki birçok yerleşim yeri, gerek yerli turist gerekse de ulaşım rahatlıkları sebebiyle yaz sezonu boyunca oldukça artan hareketliliğe sahip duruma geldi. Hatta İzmir’in başta Çeşme ilçesi olmak üzere, Urla ve Seferihisar ilçelerinde de artık yazlık konutlar yaz-kış oturmak için tercih edilir hale geldi. Ege'nin kuzey kısmında göze çarpan sahil yerleşimleri olan Dikili ve Ayvalık yerleşimlerinde de sadece yaz mevsiminde kullanılan ikincil konuttan tüm yıl boyunca kullanılan apartman dairesi tipinde birincil konuta kayılmakta olduğu görülüyor. Özellikle Çeşme-Urla-Güzelbahçe ilçelerinde son bir yılda %25 civarında değer artışı oldu.

 

 

İzmir’in incisi, Çeşme

Uzun bir süre İzmirlilerin yan bahçesi olarak bilinen Çeşme son yıllarda tüm ülkenin odağına yerleşmiş durumda. Daha çok yerli turistin ve yatırımcının tercih ettiği Çeşme'de yaz sezonu güney Ege kıyılarına nazaran daha kısa sürmekte. Çeşme'de en büyük gelişmeyi gösteren, ülke çapında son yılların trendi olan ise rüzgâr sörfü ile ün kazanan ve günümüze kadar kendini saklamış, kendine has taş evlerden oluşan kent dokusu, çarşısı ve gece yaşantısıyla büyük rağbet görüyor.

Çeşme’de en çok rağbet gören bölgeler başta Alaçatı ve Ilıca mahallesi olmak üzere; Boyalık, Reisdere, Dalyan, Altınkum ve son yıllarda ise Çiftlikköy mahallesi. Alaçatı Beldesinin birçok yerinde halen yerleşime açık boş alanlar bulunması nedeniyle konut arzı hızla artıyor. Alaçatı’nın yeni gelişen bölgelerinde daha çok ikiz villa tipindeki villalar inşa edilmekte ve bu konutların fiyatları yaklaşık 5.000TL/m2’ile 8.000TL/m2 arasında değişiyor Ancak, Alaçatı’nın çarşısı olarak bilinen kentsel sit alanına yakın bölgelerde ve Alaçatı sörf yolu üzerindeki Alaçatı-port bölgesinde fiyatlar 7.000TL/m2 ile 12.000TL/m2 aralığında değişiyor. Çeşmenin Dalyan bölgesinde denize göre iç kısımlarda kalan villalar 5.000 TL/m2 ile 6.000 TL/m2 civarında iken, Çeşme’nin bilinen ve prestijli bölgeleri olan Aya Yorgi Koyu, Boyalık Mevki, Ilıca Plajı, Paşa Limanı gibi bölgelerde yapılan lüks sınıfındaki konsept projelerde 10.000TL/m2-15.000 TL/m2 civarında satışlar gerçekleşiyor.

Yükselen Trend saklı kalmış güzellik, Urla-Karaburun

 

İzmir–Çeşme otoyolunun İzmir’e ulaşım için sağladığı kolaylıklar, Çeşme’ye olan yoğun talep ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün etkisiyle; Urla’da son 2 yılda birinci ve ikinci konut talebi arttı ve buna bağlı olarak da mevcut ikinci konut değerleri ciddi artış gösterdi. Urla’daki mevcut konutların yaklaşık %30’unu ikinci konutlar oluşturuyor. Urla’daki ikinci konutların yaklaşık %60’ı yaz-kış kullanılıyor. Özellikle; Çeşmealtı, İskele, İçmeler, Zeytinalanı’nda ve Kekliktepe’de ikinci konut ve arsa talepleri artıyor. Otoyol kenarındaki bölgeler ise; iş adamları için yapılan yaklaşık bir dönüm içinde villa tarzı yapılar olup ulaşım kolaylığı sebebiyle her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Ayrıca Urla’da sahil bandında yapılan sahili güzelleştirme çalışmaları, halk plajının açılması, İçmeler bölgesindeki yeni büyük projeler ile bölgeye olan talep artıyor.

Zeytinalanı-Kalabak bölgelerinde yaz-kış kullanıma uygun lüks site tarzı yapılaşmalar göze çarpmakta, birim fiyatları ise 5.000-7.000 TLm2 civarında. İskele, Çeşmealtı-Güvendik bölgesindeki dubleks meskenlerde ortalama birim m2 fiyatları 4.500-7.500 TL/m2 civarında, Kekliktepe’de birkaç dönüm içindeki villalar 10.000 tl/m2 birim fiyatlarla satılıyor.

Karaburun ise son yıllarda yapımı devam eden Çeşme otobanına bağlantı yoluyla daha da göze çarpıyor. Bakir doğası ve seyrek yapılaşması ve halk plajlarıyla öne çıkan Karaburun, son dönemde arazi yatırımcılarının gözdesi oldu. 3-5 dönümlük tarlalar denize mesafelerine göre 80-150 tl/m2 civarında alıcı buluyor.

Egenin göz bebeği Halikarnasos (Bodrum)

 

Uzun bir süredir yurtiçi piyasasında popüler olan ve uzun süren sezon süresi nedeniyle hareketliliğini yılın büyük bir çoğunluğunda koruyan Bodrum, bir çok yazlık projesine ev sahipliği yapıyor.

Yakın zamana kadar sadece birkaç yerleşim bölgesinden bahsedilirken günümüzde neredeyse bütün yerleşimleri, koyları ve plajları ile birlikte ülkenin en önemli turistik merkezi konumunda. Bodrum genelinde denize hâkim manzarası bulunan, markalı konut projelerinin 15.000TL/m2 ile 30.000TL/m2 birim fiyat arasında alıcı bulduğu görülüyor. Güvenlik, havuz ve bahçe bakımı gibi önemli avantajları ve yüksek standartlara sahip bu projeler tercih edilirken daha makul rakamlara, benzer konumlarda ancak göreceli daha eski 60-80 m2 yazlıkları 600.000 TL civarında almak mümkün.

Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
LFL-CRM-KPİ Nedir?
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
Konak’ta Satılık ve Kiralık Daire Arayanlara Uzman Önerileri
10 SORUDA TAPU İŞLEM SÜRECİ!
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz