Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı Aklınızda Bulunsun

İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı

İzmir'in İlk Apartmanı Anadolu Apartmanı

Göztepe Mithatpaşa Caddesi'nde bulunan Mısırlı bir tüccar tarafından 1905 yılında yapımına başlanan ve cumhuriyet sonrası iş adamı Mustafa Nuri Devres tarafından satın alınıp inşaatı tamamlanan Anadolu Apartmanı, İzmir'in ilk apartmanı ve betondan yapılmış ilk konutu olarak kabul edilir.


Apartmanın ilk zamanlarında ağaçlardan ve iki küçük havuzdan oluşan bir bahçesi vardı. Ancak bu bahçe 1960'larda Niyazi Gözümoğlu tarafından kiralandı ve ağaçları kesilerek dümdüz bir beton zemin haline dönüştürüldükten sonra 'Gözümoğlu Sineması' adıyla yazlık açık hava sinemasına çevrildi. Anadolu Apartmanı'nı o dönemde herkese tanıtan en önemli unsur bu sinemaydı. Sinema, bu bölgeyi çekim merkezi haline dönüştürmüş. Apartmanın, sinemaya bakan tarafında yaşayan daire sahipleri, balkonlarından ücretsiz bir şekilde film izleme şansına sahipti.İzmir'in o dönemki en gösterişli ve en yüksek yapılarından biri olan apartman, 1965 sonrasında hızlı apartmanlaşmanın öncesine kadar balkonlarından İzmir Körfezi'nin manzarası izlenebilmekteydi.

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın İzmir’de çok katlı konut türünde izlerini taşıyan apartman, Avrupa mimarisinden esinlenmiştir. Apartmanı'nın ilk 3 katı yüksek tavanlı olmakla birlikte, en son katı 3. kata göre daha alçaktır. Apartman, 16 daireden oluşmaktadır.

Apartmanda oturan kişilerin genellikle 'burjuva' tabir edilen ve ticaretle uğraşan, gelir seviyeleri ve kültür düzeyleri yüksek ailelerden oluştuğu bilinmektedir. Apartmanda bir çok bakan, milletvekili, gazeteci ve akademisyen oturmuştur. Daha çok batılı kültürü benimseyen ailelerin yerleştiği apartmanda, apartman sahibi olan Devres ailesi, daireleri kiralama sürecinde oturacak insanları elemeden geçirmekteydi.

Apartmanın bazı seçkin sakinleri: Mahmut Esat Bozkurt, Samim Kocagöz, Rakım Elkutlu

Uzun yıllar hizmet veren Gözümoğlu Sineması 90'ların başında kapandı ve otopark olarak kullanılmaya başlandı.

Apartman 2011 yılında şuan mülkiyeti elinde bulunan Megapol İnşaat tarafından restore edilmeye başlandı ve 2013'te restorasyon tamamlandı. Karşısındaki sinema ve otopark olarak kullanılan alana ise yeni bir bina yapıldı. Bu bina şuan sanat merkezi ve İş Bankası olarak hizmet veriyor.

Ve son olarak 2015 yılında giriş katına kafe açılan apartman tüm ihtişamıyla yaşamaya devam ediyor.

Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
LFL-CRM-KPİ Nedir?
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
Konak’ta Satılık ve Kiralık Daire Arayanlara Uzman Önerileri
10 SORUDA TAPU İŞLEM SÜRECİ!
EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ
EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ

Yazın yaklaşmasıyla birlikte Ege bölgesindeki ‘ikincil konut’ ya da halk arasında kullanılan deyişi ile ‘yazlık’ arayışları yeniden hareketlenmeye başlamakta. İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı ve İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüm çalışmaları sebebiyle özellikle arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılaşmalara olan talep devam ediyor. İstanbul –İzmir arasını yaklaşık 4 saat indireceği planlanan İstanbul-Bursa-İzmir-otoyol projesinin etkisi ile genel olarak İzmir sahil şeridinde Urla, Çeşme, Karaburun ve Güzelbahçe ilçelerinde arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılarda değer artışı görülmekte. Son birkaç yılda Ege ve Akdeniz kıyılarındaki birçok yerleşim yeri, gerek yerli turist gerekse de ulaşım rahatlıkları sebebiyle yaz sezonu boyunca oldukça artan hareketliliğe sahip duruma geldi. Hatta İzmir’in başta Çeşme ilçesi olmak üzere, Urla ve Seferihisar ilçelerinde de artık yazlık konutlar yaz-kış oturmak için tercih edilir hale geldi. Ege'nin kuzey kısmında göze çarpan sahil yerleşimleri olan Dikili ve Ayvalık yerleşimlerinde de sadece yaz mevsiminde kullanılan ikincil konuttan tüm yıl boyunca kullanılan apartman dairesi tipinde birincil konuta kayılmakta olduğu görülüyor. Özellikle Çeşme-Urla-Güzelbahçe ilçelerinde son bir yılda %25 civarında değer artışı oldu.

Devamını Oku >
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz