Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı Aklınızda Bulunsun

İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı

İzmir'in İlk Apartmanı Anadolu Apartmanı

Göztepe Mithatpaşa Caddesi'nde bulunan Mısırlı bir tüccar tarafından 1905 yılında yapımına başlanan ve cumhuriyet sonrası iş adamı Mustafa Nuri Devres tarafından satın alınıp inşaatı tamamlanan Anadolu Apartmanı, İzmir'in ilk apartmanı ve betondan yapılmış ilk konutu olarak kabul edilir.


Apartmanın ilk zamanlarında ağaçlardan ve iki küçük havuzdan oluşan bir bahçesi vardı. Ancak bu bahçe 1960'larda Niyazi Gözümoğlu tarafından kiralandı ve ağaçları kesilerek dümdüz bir beton zemin haline dönüştürüldükten sonra 'Gözümoğlu Sineması' adıyla yazlık açık hava sinemasına çevrildi. Anadolu Apartmanı'nı o dönemde herkese tanıtan en önemli unsur bu sinemaydı. Sinema, bu bölgeyi çekim merkezi haline dönüştürmüş. Apartmanın, sinemaya bakan tarafında yaşayan daire sahipleri, balkonlarından ücretsiz bir şekilde film izleme şansına sahipti.İzmir'in o dönemki en gösterişli ve en yüksek yapılarından biri olan apartman, 1965 sonrasında hızlı apartmanlaşmanın öncesine kadar balkonlarından İzmir Körfezi'nin manzarası izlenebilmekteydi.

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın İzmir’de çok katlı konut türünde izlerini taşıyan apartman, Avrupa mimarisinden esinlenmiştir. Apartmanı'nın ilk 3 katı yüksek tavanlı olmakla birlikte, en son katı 3. kata göre daha alçaktır. Apartman, 16 daireden oluşmaktadır.

Apartmanda oturan kişilerin genellikle 'burjuva' tabir edilen ve ticaretle uğraşan, gelir seviyeleri ve kültür düzeyleri yüksek ailelerden oluştuğu bilinmektedir. Apartmanda bir çok bakan, milletvekili, gazeteci ve akademisyen oturmuştur. Daha çok batılı kültürü benimseyen ailelerin yerleştiği apartmanda, apartman sahibi olan Devres ailesi, daireleri kiralama sürecinde oturacak insanları elemeden geçirmekteydi.

Apartmanın bazı seçkin sakinleri: Mahmut Esat Bozkurt, Samim Kocagöz, Rakım Elkutlu

Uzun yıllar hizmet veren Gözümoğlu Sineması 90'ların başında kapandı ve otopark olarak kullanılmaya başlandı.

Apartman 2011 yılında şuan mülkiyeti elinde bulunan Megapol İnşaat tarafından restore edilmeye başlandı ve 2013'te restorasyon tamamlandı. Karşısındaki sinema ve otopark olarak kullanılan alana ise yeni bir bina yapıldı. Bu bina şuan sanat merkezi ve İş Bankası olarak hizmet veriyor.

Ve son olarak 2015 yılında giriş katına kafe açılan apartman tüm ihtişamıyla yaşamaya devam ediyor.

Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?
Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?

Kat Mülkiyeti Hukuku kapsamında gelen soruların başında; kiracı olarak olağan ya da olağanüstü toplantılarda oy kullanıp kullanılamayacağıdır. Bu sorunun nedeni aslında ortak giderler kiracılar tarafından ödenirken, bu ortak giderlere ait kararların alındığı toplantılarda kiracıların da fikir bildirme istediğinden kaynaklanmaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 31'inci maddesi bize kiracıların oy kullanıp kullanamayacağı ile ilgili cevap vermektedir. Madde 31/1 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. Birinci fıkrada belirtildiği üzere, oy hakkını sadece kat maliki üzerinde sınırlandırmıştır. Olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacak oyun kat maliki tarafından kullanılabileceği ve devamında kat malikine uygulanabilecek sayısal sınırlamalardan bahsetmiştir. Bu maddelerin ruhundan dahi kiracının da oy kullanabileceği hususu anlaşılmamaktadır. Fakat aynı maddenin 2007 yılında değiştirilen son fıkrasında ise; vekalet sistemi düzenlenmiştir. Madde de açıkça; “Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir” denmiştir. Bu da kat maliki olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacağı oyunu atayacağı bir vekil ile kullanabileceği hususunu dile getirmiştir. Kiracıların işine yarayan husus, vekillik sisteminde kanunun vekilin durumu konusunda bir sınırlama getirmemiş olmasıdır. Kısaca; vekilin dışardan olması ya da kat maliki olmaması gibi sınırlamalar getirmemiş oluşu ve tayin edilecek vekil adı yazılı bir yazı ile tayin edilebilmesidir. Aşağıda örnek olarak bir vekaletname gösterilmiştir. Bu nedenle, Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi genel kurullarda kiracılar oy kullanabilmesi için kat malikinden alacakları adı yazılı bir vekaletname belgesi ile oy hakkına erişebileceklerdir. Kiracıların kat malikleri/kiralayanları ile yapacakları kira sözleşmesi aşamasında bu hususun mutlaka değerlendirilmesi gerekmekte, belki de kiralamanın devam ettiği sürece geçerli bir vekaletname verilmesi gerektiği günümüz koşullarında taraflar arasında hakkaniyet bakımından göz önünde bulundurulmalıdır.

Devamını Oku >
TAKS KAKS nedir? Emsal ne demek?
Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
LFL-CRM-KPİ Nedir?
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
Konak’ta Satılık ve Kiralık Daire Arayanlara Uzman Önerileri
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz