Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

LFL-CRM-KPİ Nedir? Aklınızda Bulunsun

LFL-CRM-KPİ Nedir?

LFL-CRM-KPİ Nedir?

Bayram günü nedir bunlar modem şifresi gibi diye düşünenler olabilir. Değişen koşullarla malum bizlerinde iş süreçleri, değerlendirme kriterleri ve çalışma yöntemleri farklılaşmaya başladı. Pazarlamanın temelinde olan müşteri ve onun yönetilmesinde faydalanabileceğimiz birkaç şey paylaşmak istedim.

Like for Like kelime  olarak “benzer nitelikte” ,  “aynı özellikte” anlamındadır. Bu kavram, satış bölümlerinde LFL Oranı olarak kullanılmaktadır. LFL Oranı; Aynı şartlar altında bir önceki döneme, yıla göre satış miktarındaki değişimi ifade eder. LFL’nin büyümeden farkı ise iki farklı zaman diliminde, aynı mağazalarda yapılan toplam satışın karşılaştırılmasıdır.

LFL bir  şirketin ürünlerinden, bölümlerinden veya mağazalarından hangisinin büyümesine katkıda bulunduğunu ve hangilerinin geride kaldığını belirlemek için kullanılan bir finansal analiz yöntemidir. Az önce belirttiğim gibi LFL aslında daha çok perakende mağazacılık sektöründe kullanılan, aynı şartlar altında bir önceki döneme, yıla göre satış miktarındaki değişimi ifade eden, perakende sektöründeki en önemli satış KPI’larından biridir. -KPI: Key Performance Indicator (Anahtar Performans Göstergesi)-

Müşterisi olmayan bir ürünü üretip, depoda müşterinin onu talep etmesini bekleyeceğimiz süreçler çok öncelerden bitti artık. Hele ki gayrimenkul sektörü için böyle bir üretim süreci tamamen verimsiz ve riski yüksek bir yöntem olurdu.

Müşteriyi özel hissettirme, müşteriyi tekrar geri getirebilme, sadakat oluşturma yolları bulmak pazarlama ve satış bölümlerinin en önemli görevleri haline geldi. Böylelikle  CRM-Müşteri İlişkileri Yönetimi  kavramı ortaya çıktı. - CRM: Customer relations management ( Müşteri İlişkileri Yönetimi )-

Peki madem perakende sektöründe daha aktif kullanılan bir ölçüt bu LFL, gayrimenkul sektörüyle bağlantısı nedir?

Gayrimenkul sektöründe hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ne kadarına tekrar hizmet verebiliyoruz? Müşterilerimizin tercih ve eğilimleri nedir? Hangi dönemlerde satış ve kiralama taleplerinde artış ya da azalış oluyor? Mevcut  müşterilerin geri dönüşü ile mi büyüyoruz? Yeni müşteriler ile mi büyüyoruz? Ofisimizin portföy dağılımı ve bu dağılımın katkıları nelerdir?

Yani perakende sektöründe mağazanın bir önceki dönemdeki satış miktarındaki değişimi gösteren LFL’nin bizdeki yansıması ve oranı nedir?

LFL bir değerlendirme ölçütü olsa da aslında gayrimenkul sektöründe LFL, MÜŞTERİ TAKİBİ şeklinde uygulanmalıdır. Böylelikle elimizde  en iyi müşterilerimizin ilk yüzü, ilk ellisi gibi çok değerli bilgilere sahip olabiliriz. Bu listelerle müşterilerimizin tercihleri, talepleri, öncelikleri konusunda çok net bilgileri edinebiliriz. Turist müşteri yerine esas müşterilerimize göre strateji ve yöntemlerimizi belirleyebiliriz.

Peki bu yöntemleri belirlerken hangi sorulara yanıt arayacağız?

Birinci soru: KİM?

Kim bunlar? Bize tekrar gelmeyenler kimler? Sadık müşteriler kimler? Potansiyel müşterilerimiz kimler olacaktır?

İkinci kritik soru: NEDEN? 

Müşteri davranışlarını anlamlandırabiliyor muyuz?  Neden bizi tercih etmeliler? Neden bizi tekrar tercih etmiyorlar? Nedeni anlamadığımız sürece elimizdeki bilgi hiçbir işimize yaramayacaktır.

Son soru: NASIL?

Nasıl kazanabilirim bu müşterileri? Nasıl daha çok hizmet verebilirim? Nasıl pazar payımı ve marka değerimi arttırabilirim?

Müşteri ne ister, elimizdeki imkanlarla ne verebiliriz? Aslında temel sorun bu. İşte bu sorunun cevaplarını sistematik olarak alıp bu cevaplara göre kurgumuzu oluşturduğumuzda elimizde bize ait, en özel BİG DATA’yı elde etmiş olacağız. Bunun bir sonraki aşamasında KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ BİG DATA sistemine doğru gitmemiz gerekecek. Böylelikle segmente ettiğimiz müşterilerimize özel ürün ve fırsatları onlara direkt  ulaştırabiliriz, CRM’e bağlı kişiselleştirilmiş segment faaliyetleri oluşturabiliriz.

Böylelikle ormanda taşlı, karanlık bir yolda yürüyen müşterinin önüne sürekli bir kırmızı halı açma şansını yakalıyor olacağız.

Unutmayın CRM, bizlerin müşterilerimize sunacağı KIRMIZI HALIDIR...

Sevgiyle kalın…

Saygılarımla

25.05.2020

Emre GÜLŞEN

emregulsen@anahtaremlak.net

Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?
Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?

Kat Mülkiyeti Hukuku kapsamında gelen soruların başında; kiracı olarak olağan ya da olağanüstü toplantılarda oy kullanıp kullanılamayacağıdır. Bu sorunun nedeni aslında ortak giderler kiracılar tarafından ödenirken, bu ortak giderlere ait kararların alındığı toplantılarda kiracıların da fikir bildirme istediğinden kaynaklanmaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 31'inci maddesi bize kiracıların oy kullanıp kullanamayacağı ile ilgili cevap vermektedir. Madde 31/1 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. Birinci fıkrada belirtildiği üzere, oy hakkını sadece kat maliki üzerinde sınırlandırmıştır. Olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacak oyun kat maliki tarafından kullanılabileceği ve devamında kat malikine uygulanabilecek sayısal sınırlamalardan bahsetmiştir. Bu maddelerin ruhundan dahi kiracının da oy kullanabileceği hususu anlaşılmamaktadır. Fakat aynı maddenin 2007 yılında değiştirilen son fıkrasında ise; vekalet sistemi düzenlenmiştir. Madde de açıkça; “Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir” denmiştir. Bu da kat maliki olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacağı oyunu atayacağı bir vekil ile kullanabileceği hususunu dile getirmiştir. Kiracıların işine yarayan husus, vekillik sisteminde kanunun vekilin durumu konusunda bir sınırlama getirmemiş olmasıdır. Kısaca; vekilin dışardan olması ya da kat maliki olmaması gibi sınırlamalar getirmemiş oluşu ve tayin edilecek vekil adı yazılı bir yazı ile tayin edilebilmesidir. Aşağıda örnek olarak bir vekaletname gösterilmiştir. Bu nedenle, Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi genel kurullarda kiracılar oy kullanabilmesi için kat malikinden alacakları adı yazılı bir vekaletname belgesi ile oy hakkına erişebileceklerdir. Kiracıların kat malikleri/kiralayanları ile yapacakları kira sözleşmesi aşamasında bu hususun mutlaka değerlendirilmesi gerekmekte, belki de kiralamanın devam ettiği sürece geçerli bir vekaletname verilmesi gerektiği günümüz koşullarında taraflar arasında hakkaniyet bakımından göz önünde bulundurulmalıdır.

Devamını Oku >
TAKS KAKS nedir? Emsal ne demek?
Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
Konak’ta Satılık ve Kiralık Daire Arayanlara Uzman Önerileri
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz