Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

Yatırım Fırsatı Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ? Aklınızda Bulunsun

Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?

Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?

Mart ayından beri yaşamakta olduğumuz salgın süreciyle beraber önceliklerimiz, tercihlerimiz ve stratejilerimiz tamamen değişime uğradı. Salgının başlamasıyla birlikte Mart ve Nisan aylarında satışlar ciddi anlamda geriledi. Ancak Mayıs ayının özellikle son döneminde satış rakamlarında ve talepte gözle görülür bir artış oldu. TKGM verileri de satış rakamlarının salgın öncesi dönemi yakalamaya başladığını gösteriyor. Bu artışta Nisan ayı sonunda uygulamaya başlanan webtapu uygulamasının da payı oldukça fazla. Böylelikle sadece ıslak imza için  Tapu Müdürlükleri’ne gelinmesi sağlanıyor. Webtapu ile yapılan başvurular çok hızlı bir şekilde sonuçlandırılabiliyor.

Ardından 29 Mayıs Cuma günü kamu bankaları konut kredilerinde faiz oranlarını sıfır konutlarda 0.64, ikinci el konutlar için 0,74  hem de 1 yıl ödemesiz şeklinde bir duyuru yaptılar. Bu duyuru bizleri oldukça heyecanlandırdı ve hemen sosyal medyada ve ilan portallarında yatırım fırsatı! Sizde bu avantajdan yararlanın! şeklinde ilanlar görmeye başladık.

Evet faizlerin gevşemesi ilk bakışta gayrimenkul sektörü için bir ivme kazandırabilir. Ancak burada bizim için risk oluşturabilecek noktaları da göz ardı etmemek lazım.

Şimdi satıcılar faizlerdeki düşüşle hemen talebin çok ama çok artacağını kapılarında kuyruklar oluşacağı düşüncesiyle satış fiyatlarını hiçbir mantıklı gerekçeye bağlamadan arttırma eğilimine girecekler. Şu an piyasada zaten bir çok mülk yanlış fiyatla satılmaya çalışılıyor. Bu yanlış fiyatlı mülkler arasına şimdi kredi faiz oranı balonları da dahil olacak. Birde bu hızlı! piyasada neden emlak ofisleriyle çalışayım ben kendim satarım düşüncesinde olacak satıcılarla karşılaşacağız. Ya da satılık mülkü aynı anda 10 -15 emlak ofisine verip kısmet kiminse diyecek mülk sahiplerimiz olacak.

Elinde doğru fiyatlı, tek yetki belgeli portföyü olan meslektaşlarımız bu riskler karşısında oldukça avantajlı durumda olacaklar. Gayrimenkul değerleme konusunda kullandığımız dijital platformlar ve bölge tecrübemizle müşterilerimize değerleme raporları sunarak, değerleme fiyatlarını neden ve niçinleri rakam ve kanıtlarla yanıtlayarak karşılarına çıkmalıyız.

Genel olarak satıcılar GÜVEN, alıcılar DOĞRU FİYAT ister. Bu dönemde satıcılarımızın bizlere olan güvenlerinin zemininde mülklerinin doğru fiyatlaması konusunda müzakerelerimiz yoğunlaşacak görünüyor. Uzun dönemdir piyasa koşullarına bağlı olarak SATICI PİYASASI’nda çalışmaktaydık şimdi eskiden olduğu gibi ALICI PİYASASI çalışmaya başlayacağız. Cazip kredi oranları alım konusunda tam karar verememiş alıcı adaylarının aksiyon almasını hızlandıracaktır. Alıcılarımız için oluşturduğumuz CRM datamız oldukça önem kazanacak, geçmiş dönemde aldığımız müşteri bilgileri, onların talep, beklenti, arayış ve öncelikleri konusunda bizlere ışık tutacak. Alıcı müşterilerimize en kısa zamanda geri dönüş yaparak elimizde onlar için uygun olacak doğru fiyat ve nitelikteki mülkleri sunma şansını yakalayacağız.

Yazımın başında da belirttiğim gibi salgın oyunun kurallarını değiştirdi, artık yenilenmeyenin yerinin olamayacağı bir dönem başlıyor. Bu nedenle  Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile zorunlu hale gelen “ Tek Yetki Belgesi” ile çalışmak tercih değil, kaçınılmaz gerçek artık. Ayrıca müşterilerimizin bilgilerini sistematik bir şekilde takip edebildiğimiz bir CRM altyapısı olmadan gayrimenkul sektöründe rekabet edebilmek mümkün görünmüyor.

Yeni normalde artık hiçbirimiz eskisi gibi olmayacağız. Hepimize bu yeni dönem hayırlı olsun…..

Sevgiyle kalın

Saygılarımla,

01.06.2020

Emre GÜLŞEN

emregulsen@anahtaremlak.net

 

EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
LFL-CRM-KPİ Nedir?
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
Konak’ta Satılık ve Kiralık Daire Arayanlara Uzman Önerileri
10 SORUDA TAPU İŞLEM SÜRECİ!
EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ
EN ÇOK DEĞER ARTIŞI GÖRÜLEN YAZLIK BÖLGELERİ

Yazın yaklaşmasıyla birlikte Ege bölgesindeki ‘ikincil konut’ ya da halk arasında kullanılan deyişi ile ‘yazlık’ arayışları yeniden hareketlenmeye başlamakta. İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı ve İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüm çalışmaları sebebiyle özellikle arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılaşmalara olan talep devam ediyor. İstanbul –İzmir arasını yaklaşık 4 saat indireceği planlanan İstanbul-Bursa-İzmir-otoyol projesinin etkisi ile genel olarak İzmir sahil şeridinde Urla, Çeşme, Karaburun ve Güzelbahçe ilçelerinde arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılarda değer artışı görülmekte. Son birkaç yılda Ege ve Akdeniz kıyılarındaki birçok yerleşim yeri, gerek yerli turist gerekse de ulaşım rahatlıkları sebebiyle yaz sezonu boyunca oldukça artan hareketliliğe sahip duruma geldi. Hatta İzmir’in başta Çeşme ilçesi olmak üzere, Urla ve Seferihisar ilçelerinde de artık yazlık konutlar yaz-kış oturmak için tercih edilir hale geldi. Ege'nin kuzey kısmında göze çarpan sahil yerleşimleri olan Dikili ve Ayvalık yerleşimlerinde de sadece yaz mevsiminde kullanılan ikincil konuttan tüm yıl boyunca kullanılan apartman dairesi tipinde birincil konuta kayılmakta olduğu görülüyor. Özellikle Çeşme-Urla-Güzelbahçe ilçelerinde son bir yılda %25 civarında değer artışı oldu.

Devamını Oku >
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz